O kryptomenách je počuť iba zopár posledných rokov. Do širšieho povedomia sa dostali dokonca ešte neskôr. Ide o platidlo, ktoré však neexistuje fyzicky, ale iba vo virtuálnej podobe. Asi najznámejším, sa stal bitcoin. Okrem neho však existujú i ďalšie desiatky iných virtuálnych mien.
Čo ste o kryptomenách (ne)tušili
- Lídrom medzi virtuálnymi menami je spomínaný bitcoin. Vznikol v roku 2009, a je považovaný za prvé digitálne platidlo vôbec. Jeho autorom je Satoshi Nakamato. Ide o prezývku a ani dnes nie je známe, či ide o osobu, ale celý tým ľudí.
- Obchodovanie s virtuálnymi menami, v súčasnosti na Slovensku podlieha dani. Tú musíte zaplatiť vtedy, ak si za toto platidlo niečo kúpite, alebo ho predáte, či vymeníte.
- Ťažba kryptomien je z pohľadu minutej elektrickej energie, omnoho náročnejšie, ako napríklad ťažba reálneho zlata, či diamantov.
- Najväčšie bitcoinové bane nájdete v Číne.
- Novodobí baníci v spomínanej Číne, zaplatia za elektrickú energiu, takmer milión dolárov ročne.
- Hlavným cieľom virtuálnych platidiel, bolo a stále je, väčšia bezpečnosť pri ich používaní.
- V súčasnosti, na svete existujú desiatky až stovky virtuálnych mien. Medzi najznámejšie patrí napríklad Litecoin, Namecoin, či Peercoin.
- V čase keď bitcoin uzrel svetlo sveta, ste si za jeden tento „peniaz“, mohli kúpiť maximálne pizzu. Dnes, by ste ním zaplatili pokojne i auto. Jeho aktuálna hodnota sa pohybuje tesne pod hranicou štyroch tisíc eur.
- Virtuálnymi menami, môžete platiť v stále viac obchodoch, ale taktiež za služby. Najväčším predajcom, ktorý túto možnosť ponúka na Slovensku je Alza. Okrem toho však natrafíte aj na menšie predajne, či automaty, ktoré toto platidlo prijímajú.
- Na svete existuje zopár ľudí, ktorý vďaka tomuto novodobému obchodu, zbohatli ozaj parádne. Napríklad taký americký investičný bankár, Michal Novogratz. Jeho súčasný majetok, je odhadovaný na viac ako sedemsto miliónov dolárov. Niektoré zdroje hovoria, že je to až jedna miliarda.