Poštová známka je cenina, ktorá slúži ako doklad o zaplatení poštového poplatku. Odbor, ktorý sa zaoberá poštovými známkami sa nazýva filatelia alebo filatelistika. Je to zbieranie poštových známok, cenín, odtlačkov, poštových pečiatok a ostatných druhov filatelistického materiálu.
Zbieranie známok ako koníček
Niektorí z nás či už zdedili alebo našli niekde na povale domu zbierku známok. Ako prvé nás napadne či práve tá naša má nejakú hodnotu, či už zberateľskú alebo cenovú. Ako prvé by sme teda mali nájsť či už na internete alebo osobne nejakého zberateľa ktorý sa zbieraniu venuje a vedel by oceniť Vašu zbierku.
Prvou známkou na svete bola v roku 1860 známka Black Penny s portrétom Britskej kráľovnej Viktórie. Prvá Československá známka uzrela svetlo sveta v roku 1918 a sú na nej Hradčany od autora Alfonza Muchu. Prvé slovenské známky boli vydané v marci 1939.
Čo potrebujeme ak sa chceme venovať zbieraniu známok?
Ak už máme vášeň a chuť, môžeme sa pustiť do zbierania. Ako prvé budeme potrebovať album na zbierané známky. Album je síce drahšia záležitosť, ale veľmi potrebná. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach a s rôznym počtom strán, oddelené ochrannými listami.
Ako ďalšiu budeme potrebovať pinzetu. Ale nie hocijakú, ktorú zoberiete priateľke, manželke z manikúrovej sady. Jedná sa o pinzetu bez zúbkov, pomocou ktorej nepoškodíte známku ani lepidlo z jej zadnej strany.
Ďalej je to zúbkomer. Pri prvých známkach zúbky neboli, no s postupom času sa začali objavovať. Zúbky sa nachádzajú po celom obvode známky. Zúbkomer môže byť mechanický alebo elektronický, ktorý je ale oveľa drahší.
Lupa. Používa sa na prieskum detailov danej známky. Každá chyba na známke, vada, alebo chybná tlač je veľmi cenená vo filatelistickom svete. Preto ak máte dobrý zrak a nejakú tu chybu sa Vám podarí nájsť, známka bude mať pravdepodobne vyššiu hodnotu.
Ako motivácia Vám môže slúžiť najdrahšia známka na svete. Je to jednocentová známka známa ako Magenta, vydaná v roku 1856 v Britskej Guayane. Je jediná na svete a zároveň jediná, ktorá chýba v dedičnej zbierke Britskej kráľovskej rodiny. Bola vydaná v nízkom náklade a dnes existuje už len jeden exemplár. Bola vydražená v roku 2014 za9,5 miliónov dolárov ( 7 mil. eur ).