Zatienené miesta na záhrade, kde máme v pláne pestovať zeleninu, je nočnou morou každého záhradkára. V niektorých prípadoch sa tento problém dá vyriešiť. Vyrežeme strom, alebo odstránime husté krovie. Pokiaľ vám však na záhony tieni dom, alebo plot, pravdepodobne ho nebudete búrať. Správnym osevným plánom, však viete vypestovať bohatú úrodu, a to pokojne i na úplne zatienených miestach.
Polotieň
Pod polotieňom rozumieme miesta, kde slnečné lúče dopadajú minimálne štyri hodiny denne. Na takomto stanovisku, v podstate dopestujete takmer všetku zeleninu. Avšak napríklad pri tej plodovej sa nikdy nedočkáte tak chutných a krásnych plodov, ako na slnku. Reč je hlavne o paprike, paradajkách, alebo tekviciach, či cuketách.
V polotieni nič nepokazíte listovou ani koreňovou zeleninou a taktiež strukovinami. Rovnako tak, vyhovuje aj niektorým bylinkám. Pri polotieni je dôležité rozlišovať aj to, či na týchto miestach svieti slnko doobeda, alebo poobede. To poobedňajšie je totiž o niečo silenjšie.
Zelenina :
- Petržlen
- Kaleráb
- Kapusta
- Fenikel
- Mrkva
- Hrach
- Fazuľa
- Cibuľa
- Červená repa
- Cícer
- Šošovica
Bylinky :
- Bazalka
- Petržlenová vňať
- Kôpor
- Fenikel
- Ligurček
- Estragón
- Kocúrnik
Tieň
Úplne zatienené miesta sú určite najväčším problémom, avšak i na nich môžete čo-to vypestovať. Podarí sa tu najmä niektorým druhom listovej zeleniny, ale taktiež tej koreňovej. Ideálnou voľbou, sú napríklad skoré odrody a rýchlo rastúce odrody šalátov. Vyskúšajte pestovať rukolu, špenát, listový šalát, petržlen, mrkvu, alebo kôpor. Plodovú zeleninu do tieňa nesaďte nikdy. Pravdepodobne, by vám rastliny ani poriadne nevyrástli.
Samostatnou kategóriou sú miesta, kde je po väčšinu dňa tieň, avšak na niekoľko hodín ich predsa len zahalia slnečné lúče. V tomto prípade siahnite opäť po listovej zelenine, a to všetkého druhu, strukovinách, cibuli, červenej repe, alebo póre.