Projekt sociálneho bývania v anglickom Norwichi, ocenený ako „skromné majstrovské dielo“, získal prestížnu cenu za architektúru Stirling Prize. Ulicu Goldsmith Street, ktorú tvorí takmer 100 bytov s ultranízkou spotrebou energie pre mestské zastupiteľstvo Norwich a vstavaných sedem radových blokov, navrhol londýnsky Michail Riches so Cathy Hawley.
Kráľovský inštitút britských architektov, ktorý vyhlásil výročnú cenu v roku 1996, vyhlásil tohtoročného víťaza v utorok večer. Ulica Goldsmith pozostáva z radov dvojposchodových domov rezervovaných trojposchodovými bytmi.
Architekti sa inšpirovali viktoriánskymi ulicami v neďalekej štvrti „Zlatý trojuholník“. Porotcovia súťaže, ktorej predsedala Julia Barfieldová, uviedlo: „Goldsmith Street je skromné majstrovské dielo. Je to vysoko kvalitná architektúra vo svojej najčistejšej, najekologickejšej a najekologickejšej forme.“
„Ide o správne sociálne bývanie, ktoré sa za desať rokov pripravuje a ktoré dodáva ambiciózna a premyslená rada. Tieto žiaduce, priestranné a nízkoenergetické vlastnosti by mali byť normou pre všetky sídla rady,“ dodali sudcovia. Vývoj je navrhnutý podľa prísneho štandardu Passivhaus, čo znamená, že domácnosti budú na vykurovanie alebo chladenie využívať len veľmi málo dodatočnej energie.
Podľa RIBA sa odhaduje, že ročné náklady na energiu pre domácnosti navrhnuté podľa normy sú o 70%nižšie ako v prípade priemernej domácnosti. Aby sa zaistilo, že okná znejú viktoriánskymi rozmermi, ale tiež spĺňajú štandardy, architekti vyvinuli zapustenú funkciu, čím vyvolávajú dojem väčšieho otvoru, ale s obmedzeným množstvom skla.
Poštové schránky boli postavené aj zvonka, takže predné dvere sa nenechali pritiahnuť. Každý byt má svoje vlastné predné dvere, „veľkorysý“ priestor pre lobby pre kočíky a bicykle a vlastný balkón, uviedla RIBA. Viac ako štvrtina priestoru je komunálna a chodník spája záhrady obyvateľov.
Parkovanie bolo umiestnené na okraji, „zabezpečujúc, že ľudia vlastnia ulice, nie ich autá“, dodala RIBA.