Motivácia schudnúť môže mať u každého z nás odlišnú príčinu, hoci „príčina“ nie je úplne správny pojem, skôr by som povedal, že ju ovplyvňuje miera toho, koľko kíl schudnúť chceme alebo musíme. Pre niekoho to znamená vyzerať ako súčasné idoly krásy, iní sa chcú zbaviť pár kíl nadváhy, no a pre niekoho snaha chudnúť predstavuje doslova boj s obezitou.
Celkom bežný prípad je tá stredná situácia, v ktorej sa zhodenie pár kíl považuje za istú zdravotnú prevenciu v prípade, pokiaľ má človek len „niečo cez“, respektíve snaha dostať sa do ideálnej formy a zbaviť sa nálepky, že máme čo i len nižšiu nadváhu. Aj schudnutie dvoch kíl je v tomto prípade prevenciou, no najdôležitejší je fakt, že sa človek uvedomí už vopred a zvolí si zdravší životný štýl.
- Dnes možno vravíme o dvoch kilách navyše, no v prípade, že nám je celá situácia ľahostajná, o 5 až 10 rokov tých kíl navyše môže byť zrazu dvadsať a s nimi pribudnú nielen fyzické, ale tiež zdravotné ťažkosti s nábehom na obezitu.
A potom sa tie kilá spaľujú oveľa ťažšie, vzniká totiž nadmerné ukladanie tukov a pravidelná snaha schudnúť je tak vlastne boj o zabránenie tvorby ďalším tukovým zásobám, ktoré nielenže budú vidno, ale začnú obaľovať naše orgány, s čím pochopiteľne vznikajú napríklad kardiovaskulárne (srdcové) a ďalšie neželané ťažkosti. Keďže je v takýchto prípadoch princíp chudnutia podstatne komplikovanejší, okrem pravidelného pohybu a prísnej diéty sa zvyknú používať prípravky ako sibutramine.
Jednoducho povedané, čím bude kíl viac, tým sa budú ťažšie zhadzovať a úlohu zohráva takisto fakt, že vyššia nadváha či priamo obezita je záťažou celého organizmu, takisto ako aj kĺbov. Teda kĺby nebolia iba športovcov, ale takisto ľudí, ktorí sa s touto aktivitou nekamarátia.
Preto je lepšie začať so zdravšou životosprávou už vopred a nečakať, kým nám ju prísnym spôsobom prikážu až zdravotní odborníci a náš lekár.