Väčšina z nás si pamätá na detské časy, kedy nás rodičia nútili chodiť na hodiny klavíra alebo huslí či flauty. Pamätáme si hádky a neustále nútenie do cvičenia, otravné chodenie na teóriu hudby. V časoch najväčšej puberty s tým dieťa väčšinou skončí alebo ho to práveže začne baviť. No je aj veľa ľudí, ktorých rodičia do hrania na hudobný nástroj nenútili a teraz by s tým chceli začať.
Vek v tomto nehrá absolútne žiadnu rolu
Kto povedal, že musíte začať, keď máte sedem alebo aj pätnásť. Keď niečo chcete, môžete s tým začať kedykoľvek chcete. Všetko je len o pevnej vôli a o chcení. A samozrejme, musíte mať hudobný sluch. Ak vám nezáleží na tom, že možno nebudete slávny koncertný umelec, môže vám to byť jedno. Ak vás to bude baviť a napĺňať, tak nič iné nie je dôležité.
Vyberajte si nástroj múdro
Je potrebné myslieť na to, že hranie na gitaru alebo husle nie je jednoduché. Zo začiatku vás budú určite bolieť prsty a chce to trochu času a cviku, kým pokožka na nich stvrdne a zvykne si na neustále držanie strún. Určite budete mať zo začiatku pocit, že vám to absolútne nejde, no je to podobné ako pri športe, nesmiete sa vzdať a musíte pokračovať, aj keď máte pocit, že to nemá žiadny význam.
Cvičiť, cvičiť a cvičiť
Ak ste si vybrali hudobný nástroj, ktorý je pre vás ako stvorený, už vám zostáva len jediné. A to je neustále cvičiť. Odporúčame sa venovať hraniu častejšie a v menších intervaloch. Lepšie je cvičiť polhodinu každý deň ako napríklad tri hodiny jeden deň v týždni. Budete z toho menej nervózny a viac si zapamätáte. Taktiež odporúčame porozmýšľať nad tým, čo je pre vás najvhodnejšie. Či samoštúdium, alebo súkromný učiteľ, ktorý vám povie, čo a ako. Určite je pre vás lepšie ísť aspoň na pár hodín s profesionálom, aby vám udal správny smer. Povie vám, čomu sa vyvarovať a s ktorými skladbami začať. Možno to potrvá nejaký čas, ale určite už čoskoro budete vedieť zahrať aj vaše obľúbené skladby.