Novopečení rodičia vedia, koľko veľa času zaberie taká starostlivosť o novorodenca a neskôr i batoľa. Najmä mamy na materskej dovolenke sa snažia venovať deťom každú možnú chvíľu, ale nie je to len také jednoduché. Popri deťoch ich ešte čakajú aj rôzne domáce povinnosti, varenie, pranie, upratovanie a mnoho ďalšieho, čo sa v domácnosti vždy niekde nájde. Nie je teda v ľudských silách byť pri dieťatku neustále a v každej možnej chvíli. Najmä počas toho, keď bábo spí si mamina rada nájde chvíľku, keď môže niečo urobiť alebo si nájsť zopár minúť času na oddych či spánok, ktorý zameškala počas nočného kŕmenia a prebaľovania, a ktorého nikdy nie je dosť. Vtedy „do služby zvyčajne nastupujú“ vymoženosti, o ktorých naše mamy ani len nesnívali – monitor dychu či elektronická pestúnka. Títo pomocníci sú naporúdzi vždy, keď potrebujete mať dieťatko pod dozorom, aj napriek tomu, že nie ste priamo s ním. Ako to celé funguje?
Monitor dychu
Monitor dychu, ako už z názvu vyplýva je elektronický prístroj, ktorý sníma dych, činnosť srdca a aj nepatrný pohyb bábätka. Monitory sa využívajú najmä pri rizikových novorodencoch, predčasne narodených, narodených s nízkou hmotnosťou či pri deťoch, ktoré mali nejaké zdravotné komplikácie po pôrode, aby sa znížilo riziko syndrómu náhleho úmrtia novorodenca, ktoré sa objavuje najčastejšie v prvom polroku až roku života. Ak prístroj zaregistruje, že dieťa nedýcha, spustí sa silné pípanie, čo upozorní rodičov na to, že sa niečo deje. Niekedy sa tým prebudí aj samotné dieťa, ktoré v spánku prestalo dýchať a začne dýchať samé a bez pomoci. Môžete si vybrať platňový monitor, ktorý sa ukladá pod matrac v postieľke, kde bábätko spí alebo malý monitor, ktorý a umiestňuje na plienku bábätka. Tieto prístroje sú praktické najmä v noci, kedy rodičia počas spánku nemusia vždy pohotovo reagovať na to, že sa s ich drobcom niečo deje.
Elektronická pestúnka
Elektronická pestúnka je zariadenie, ktoré funguje na princípe vysielačky. V izbe, kde je dieťa je jedna časť prístroja s mikrofónom, ktorá sníma všetky zvuky, ktoré sa tam odohrávajú a rodičia majú so sebou druhú časť prístroja s reproduktorom, aby tieto zvuky počuli. Je to praktické najmä ak bábätko spinká a vy ho nechcete rušiť pri otvorených dverách. Takto počujete všetko, čo sa v miestnosti s bábätkom deje. Niektoré modernejšie prístroje majú zabudovanú dokonca i kameru a monitor, prostredníctvom ktorých môžete dieťatko nielen počuť, ale aj vidieť.
Nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek alternatívu, určite je bezpečnosť vášho dieťaťa na prvom mieste a nebude to len zbytočná investícia.