Spojené štáty varovali Britániu pred rozhodnutím predsedu vlády Borisom Johnsonom o tom, akú úlohu bude mať Huawei v telekomunikačných sieťach 5G, že Washington mal stále vážne obavy v súvislosti s čínskymi telekomunikáciami.
V prvej veľkej skúške zahraničnej politiky Brexitu v Anglicku Johnson doteraz odolával intenzívnemu tlaku administratívy prezidenta Donalda Trumpa na blokovanie HW, čo obavy SP môžu ohroziť britské tajomstvá.
HW, najväčší výrobca telekomunikačných zariadení na svete, popiera, že ide o vozidlo pre čínske spravodajské služby, a tvrdí, že USA to chce zakázať, pretože žiadna americká organizácia nemôže ponúknuť rovnaký rozsah technológie 5G za konkurenčnú schopnú cenu.
Po verejnej nezhode medzi daňami za digitálne služby medzi americkými a britskými ministrami v Davose povedal minister financií Steven Mnuchin, že sa v sobotu stretne s britským ministrom financií.
„Dovoľte mi ešte raz povedať, je to komplikovaný problém,“ povedal Mnuchin. „Dali sme jasne najavo, že sa týka všetkých kritických oblastí, ktoré máme vážne obavy. O týchto otázkach však opäť prebieha diskusia.“
Očakáva sa, že BR koncom tohto mesiaca uskutoční poslednú výzvu na nasadenie zariadenia HW vo svojich 5G sieťach.
Pri porovnaní niektorých závodov so zbraňami zo studenej vojny sa US obávajú, že dominancia 5G by poskytla každému svetovému konkurentovi, akým je napríklad Čína, výhodu, ktorú Washington nie je pripravený prijať.
To stavia Johnsona na miesto s najbližším spojencom Spojeného kráľovstva v oblasti bezpečnosti rovnako, ako sa snaží vyjednávať post Brexitské obchodné dohody s EÚ s Spojenými štátmi a bojovať proti konfliktnej politike EÚ a USA o Iráne.
Anglicko chce obchodnú dohodu so US, ale stále budú uvalený daňami z digitálnych služieb na príjmy spoločností, ako sú Google, Facebook a Amazon, informovala vo štvrtok ministerka obchodu Andrea Leadsom.
Leadsom uviedla, že BR čoskoro o tom, akú úlohu bude mať HW, ale existuje obmedzený počet alternatívnych poskytovateĺov.