Prečo? Lebo je to na Aljaške ilegálne. Ale poďme pekne od začiatku.
Aljaška je najväčším štátom Spojených štátov amerických. Za ňou nasleduje Texas, ale ten je o polovicu menší. Nebolo to tak dávno, keď patrila Rusku. Veď je od neho vzdialená iba 80 kilometrov. V roku 1867 ju odkúpil vtedajší minister zahraničných vecí USA za 7,2 milióna dolárov. Odvtedy sa táto investícia Američanom niekoľkonásobne vrátila.
Hlavným mestom je Juneau a dostanete sa do neho jedine lietadlom alebo loďou. To pre obyvateľov vôbec nie je problém, pretože každý 58. človek má pilotný preukaz a skoro toľký istý v poradí aj vlastní lietadlo.
Vzhľadom k polohe je jasné, že čo sa týka tamojšieho podnebia, je chladné. Sú rozdiely medzi severnou, južnou, západnou a juhovýchodnou časťou a vnútrozemím. Najväčšie extrémy sú vo vnútrozemí. Panuje tu počasie typické pre subarktické podnebné pásmo – v lete tridsať stupňov Celzia, v zime mínus päťdesiat.
Historicky bola Aljaška osídlená už 12000 rokov pred naším letopočtom. Ľudia sa sem dostali zo Sibíri po súši, ktorá vznikla v dôsledku poklesu hladín oceánov v dobe ľadovej, takzvaným Beringovým mostom. Boli ázijského pôvodu. Prvý Európan položil svoju nohu na pôdu Aljašky až v roku 1741. Bol to Rus. Momentálne je hustota obyvateľstva tohto územia taká nízka, že keby to bol New York, žilo by na Manhattane 16 ľudí.
Keď sa povie „Aljaška“, veľa ľuďom napadne asociácia so zlatou horúčkou. Tá tu vypukla na konci 19. storočia. Pôvodne veľký stanový tábor, ktorý vznikol kvôli ryžovaniu zlata, sa zmenil veľmi rýchlo na mesto.
Na Aljaške sa každoročne konajú súťaže v psích záprahoch. Je to na počesť psa menom Balto. Balto bol vodca prvého záprahu, ktorý v roku 1925 prekonal vzdialenosť 1085 km za 5 dní. Zachránil tak mnoho ľudských životov pred záškrtom. Záprah viezol v čase epidémie vakcínu, ktorú nebolo možné iným spôsobom dopraviť do mesta Nome.
Na tomto rozsiahlom území je tri milióny jazier! Z toho iba tritisíc je pomenovaných.
Vyhľadávanou „atrakciou“ pre návštevníkov je tu sledovanie nebesky nádherných úkazov, ktoré vyvoláva polárna žiara.
A ešte jedna zaujímavosť na záver: štátnu vlajku Aljašky navrhol iba 13 – ročný chlapec.